Spolupráce s realitním makléřem šetří čas i peníze

7.09.2019

Mnoho lidí si ve snaze ušetřit řeší při prodeji či koupi nemovitosti vše na vlastní pěst. Bez spolupráce s makléřem. realita je ale taková, že nakonec zaplatí mnohem více, než kdyby zvolili spolupráci s odborníkem. Dobrý makléř totiž dokáže ušetřit nejen peníze, ale i čas. Kromě toho je prokázáno, že realitní makléř dokáže nemovitost prodat za vyšší cenu než sám majitel.

Realitní makléři měli v minulosti velmi špatnou pověst. Možná i proto v některých lidech přetrvává pocit, že je lepší se spolupráce s nimi vyvarovat. Stejně jako ve všech profesích i na realitním trhu působí dobří a špatní makléři. Pokud si zvolíte opravdového odborníka, rozhodně neprohloupíte a váš obchod proběhne snadněji. Na vás je, abyste si vybrali toho správného makléře.

V současné době stále existuje mnoho realitních makléřů. Abyste se jím mohli stát, stačí vám jen tisíc korun na založení vlastního živnostenského oprávnění. To ale z nikoho odborníka nedělá. Realitní makléř totiž potřebuje znát mnoho různých dovedností, jako je právo, daně, marketing, prodej, ale třeba i psychologii. Proto je dobré při výběru makléře hledat takového, který je součástí stabilní realitní sítě, jako je RE/MAX. Pomoci při výběru vám může i to, zda má makléř nějakou certifikaci. Jednou z takových kvalifikací je certifikace makléře podle Normy ISO. Certifikace ISO vám sice nemůže garantovat naprostou spokojenost s prací makléře, nicméně pravděpodobnost, že se spálíte, tím výrazně klesá.

Výhody spolupráce s makléřem s certifikaci ISO.

Pokud se makléř může pochlubit certifikací ISO, víte jistě, že nejste v rukách nováčka, který dělá svůj první obchod. ISO makléřem se totiž mohou stát pouze lidé, kteří dosáhli minimálně středoškolského vzdělání. Dalším požadavkem je minimálně roční praxe v realitní branži a dva roky v obchodní sféře.

Dalším požadavkem, který prověří jeho profesní způsobilost, je nutnost doložit minimálně deset ověřených referencí od klientů. Díky tomu můžete snadno zjistit, jak jsou s jeho prací klienti spokojeni.

Makléři, kteří disponují certifikací ISO, rovněž musejí složit zkoušky z právního a finančního minima. Také musejí prokázat uživatelské IT znalosti a dovednosti, ale i praktické zkušenosti, procesy, počty realizací, znalosti z oblasti řízení kvality. Žadatel rovněž dokládá osvědčení o absolvování specializačního studia zaměřeného na realitní činnost a obchodování s nemovitostmi.

Z výše uvedeného je zřejmé, že získat certifikaci ISO vyžaduje odborné znalosti. Navíc zkoušky se platí. Pokud tedy makléř investuje do studia nejen čas, ale i své vlastní finanční prostředky, je to známka toho, že to s touto prací myslí vážně.

Nejčastější chyby při prodeji nemovitosti

Nastavení ceny

Lidé, kteří se rozhodnou prodat svoji nemovitost sami, mají často nereálné představy o ceně. I v důsledku informací o rostoucí ceně nemovitostí většinou cenu nadhodnotí. Výsledkem pak je, že je nemovitost dlouhou dobu neprodejná a prodávající musí jít stejně s cenou dolů.

Marketing

Inzerát na realitní server. To je většinou jediný marketingový nástroj, který zvládnou využívat lidé, kteří si nemovitost prodávají sami. Takový způsob je ale značně neefektivní. Kromě toho, jak inzerát stárne, nepůsobí už pro kupující atraktivně.

Smlouva a další náležitosti

Většinou netuší, že prodej nemovitosti znamená spoustu dokumentů. Výsledkem je pak kupní smlouva, jejíž vzor je stažený z internetu, a bezradnost, když dojde na advokátní úschovu. V tom horším případě mohou na prodejce vypadnout kostlivci, o nichž nevěděl, jako je třeba věcné břemeno na nemovitosti, nesoulad v katastru nemovitostí a další záležitosti, o nichž neměl prodávající tušení, ale které obchod protahují.

 

Článek je převzat z RE/MAX magazínu Resident Art

Reference našich klientů:

Hodnocení: 10/10

"Pan Došek je komunikativní, ochotný, dochvilný a má přehled o trhu s nemovitostmi."

Ing. Michal Nahunek
komerční pronájem
Praha 1, Nerudova

Hodnocení: 10/10

"Super profesionální přístup pana Doška mě přesvědčil, že na trhu ještě existují odborníci na svém místě."

Ing. Jiří Matoušek
pronájem bytu
Praha 9, Zlonická

Hodnocení: 10/10

"Byla jsem velmi spokojena se službami realitního makléře pana Marka Doška. Prodej nemovitosti proběhl bez problémů."

Jana Šerpánová
prodej bytu
Únětice

Hodnocení: 10/10

"Paní Veronika Morávková je velice milá, schopná a obětavá. Našim potřebám vyšla vstříc nad rámec svých povinností a to vždy s úsměvem a profesionalitou. V naší rodině jsme jejích služeb využili poněkolikáté a vždy jsme byli maximálně spokojeni."

ing. Eva Mocová
pronájem bytu
Praha 10, Petrohradská

Hodnocení: 10/10

"Oceňovali jsme zejména důvěryhodné a věcné jednání makléře v průběhu prodeje. Makléř byl ochoten a schopen podat srozumitelné vysvětlení právních formulací a jejich význam ve smluvních dokumentech. Nestalo se, že by ten který dokument byl vyřizován nebo doručován o den déle. Byli jsme jednoduše spokojeni, ač výběr makléře byl úplně náhodný."

Ing. Marcela Veselá
prodej bytu
Praha 4, V Zápolí

Hodnocení: 10/10

"We wanted a broker to do more than just quality photos. We were unsuccessfully selling an apartment in the Old Town for 6 months with two renowned Prague realtors. In the end, only Mr. Došek provided Home Staging, 3D visualization, promotional leaflets and advertising abroad. The new owner eventually bought the apartment without visiting it. 100% service - I recommend. "

Renata Sundling, Orebro Sweden
prodej bytu
Praha 1, Kozí