Zrušení daně z nabytí nemovitosti

4.04.2020

Pokud bude zákona nakonec schválen v aktuální podobě, bude mít zpětnou účinnost. Tedy všichni kupující, kteří koupili nemovitost od prosince loňského roku a měli tak povinnost v březnu letošního roku podat daňové přiznání, daň již platit nebudou.
Koho se zrušení daně týká?

Daň z nabytí nemovitosti ve výši 4 procent platí kupující. Jedinou výjimkou byly novostavby, kde platilo osvobození od daně z nabytí. Daň se platí jak z domů a bytů, tak z pozemků.

Od kdy zákon bude platit?

Pokud bude zákona nakonec schválen v aktuální podobě, bude mít zpětnou účinnost. Tedy všichni kupující, kteří koupili nemovitost od prosince loňského roku a měli tak povinnost v březnu letošního roku podat daňové přiznání, daň již platit nebudou. Nový kupující se tak nemusí obávat uzavřít kupní smlouvu. O výhodu nepřijdou.

Co když jsem daň již zaplatil?

V takovém případě platí, že vám bude částka vrácena. O způsobu, jak to bude provedeno – zda zcela automaticky nebo bude třeba požádat Finanční úřad o vrácení zaplacené daně – se ještě jedná.

Jak to bude s odpočty úroků u hypoték?

V prvotním návrhu zákona bylo uvedeno, že spolu se zrušením daně bude zrušena i možnost odpočtu úroků z hypotečního úvěru v daňovém přiznání. Mělo se jednat pouze o nově sjednané hypotéky. Nyní musíme vyčkat na jeho konečnou podobu, kterou schválí zákonodárci. Je však pravděpodobné, že odpočet bude u nových hypotečních úvěrů skutečně zrušen.

Co dalšího se s novým zákonem změní?

Nově se prodlouží lhůta, po kterou musí majitel nemovitost vlastnit před jejím prodejem, aby byl osvobozen od daně z příjmů. Doposud to bylo 5 let. Nově je v návrhu zákona uvedeno, že majitel nemovitostí musí dotyčnou nemovitost držet minimálně deset let. Pokud by ji prodal před uplynutím lhůty, musel by zaplatit daň z příjmů.

Co v případě, že jsem nemovitost zdědil nebo dostal darem?

V těchto případech platila výjimka ze zákona a daň se nehradila. To v zákoně zůstává stejné. V případě dědictví či darování nemovitosti se daň z příjmů fyzických osob neplatí.

Reference našich klientů:

Hodnocení: 10/10

"Pan Došek je komunikativní, ochotný, dochvilný a má přehled o trhu s nemovitostmi."

Ing. Michal Nahunek
komerční pronájem
Praha 1, Nerudova

Hodnocení: 10/10

"Super profesionální přístup pana Doška mě přesvědčil, že na trhu ještě existují odborníci na svém místě."

Ing. Jiří Matoušek
pronájem bytu
Praha 9, Zlonická

Hodnocení: 10/10

"Byla jsem velmi spokojena se službami realitního makléře pana Marka Doška. Prodej nemovitosti proběhl bez problémů."

Jana Šerpánová
prodej bytu
Únětice

Hodnocení: 10/10

"Paní Veronika Morávková je velice milá, schopná a obětavá. Našim potřebám vyšla vstříc nad rámec svých povinností a to vždy s úsměvem a profesionalitou. V naší rodině jsme jejích služeb využili poněkolikáté a vždy jsme byli maximálně spokojeni."

ing. Eva Mocová
pronájem bytu
Praha 10, Petrohradská

Hodnocení: 10/10

"Oceňovali jsme zejména důvěryhodné a věcné jednání makléře v průběhu prodeje. Makléř byl ochoten a schopen podat srozumitelné vysvětlení právních formulací a jejich význam ve smluvních dokumentech. Nestalo se, že by ten který dokument byl vyřizován nebo doručován o den déle. Byli jsme jednoduše spokojeni, ač výběr makléře byl úplně náhodný."

Ing. Marcela Veselá
prodej bytu
Praha 4, V Zápolí

Hodnocení: 10/10

"We wanted a broker to do more than just quality photos. We were unsuccessfully selling an apartment in the Old Town for 6 months with two renowned Prague realtors. In the end, only Mr. Došek provided Home Staging, 3D visualization, promotional leaflets and advertising abroad. The new owner eventually bought the apartment without visiting it. 100% service - I recommend. "

Renata Sundling, Orebro Sweden
prodej bytu
Praha 1, Kozí